ალდაგის განახლებული სტრატეგია და ვიზუალური იდენტობა
სულ ცოტა ხნის წინ, სადაზღვევო კომპანია „ალდაგი“ ცვლილებებით სახით წარდგა ბაზარზე, ახალი სტრატეგიითა და ვიზუალური იდენტობით. 33-წლიანი ისტორიის მქონე ბრენდმა საკუთარი კონტურები მკაფიოდ გამოხატა. დღეს, „ალდაგი“ არის ბრენდი, რომელიც მომხმარებლისთვის გონების ყოველდღიურ სიმშვიდესთან და შიშების დაძლევასთან იქნება დაკავშირებული. ის იქნება საიმედო დასაყრდენი, რომელიც ადამიანებს ყოველდღიურ შიშებთან გამკლავებაში დაეხმარება. განახლებული ბრენდი ერთდროულად არის ემოციურიც და რაციონალურიც, საიმედოც და იმედისმომცემიც. სტრატეგიასთან ერთად, შეიქმნა ახალი ვიზუალური იდენტობა და კამპანია, რომლითაც „ალდაგმა“ განახლებული ბრენდის საზოგადოებისთვის გაცნობა დაიწყო. ბრენდის სტრატეგიაზე შოთა ჩინჩალაძემ იმუშავა, ვიზუალურ სტილზე სააგენტო Holy Motors-მა იზრუნა, კამპანია „ბოლო კეთილია“ კი JWT Metro-სთან ერთად შეიქმნა. მოდით, ერთად გავეცნოთ „ალდაგის“ ისტორიული ბრენდის ხელახლა დაბადების ამბავს.
როგორ ჩამოყალიბდა „ალდაგის“ ბრენდის სტრატეგია?
შოთა ჩინჩალაძე: სადაზღვევო ინდუსტრიასთან პროფესიონალური შეხება აქამდეც არაერთხელ მქონია, ამდენად განსხვავებულ პროექტზე მუშაობა საინტერესო აღმოჩნდა ჩემთვის. ჩვენი მთავარი ამოცანა სტრატეგიულ რებრენდინგზე მუშაობა იყო. „ალდაგის“ გუნდს უკვე ჰქონდა გარკვეული სამუშაოები ჩატარებული, თუმცა ბრენდის სტრატეგია ძირეულად უნდა გაგვეახლებინა. სამუშაოების ფარგლებში, განვსაზღვრეთ ბრენდის სამი უმთავრესი საყრდენი. ერთი მხრივ, შევთანხმდით, როგორი უნდა იყოს „ალდაგის“ ბრენდის გამოცდილება.მკაფიოდ გამოვკვეთეთ ბრენდის კატეგორია და ვერბალური იდენტობის დონეზე შევქმენით ნარატიული თაღი.
ძალიან საინტერესოა ის, რომ განახლებული სტრატეგია ბუნებრივად ასახავს ბრენდსა და გუნდს. 33 წელია, რაც „ალდაგი“ ინდუსტრიის ლიდერია და აქვს დიდი ხნის ისტორია. ის იყო პირველი, რომელმაც საქართველოში დაზღვევის ინდუსტრია შემოიტანა და საკანონმდებლო დონეზეც მნიშვნელოვანი წვლილი აქვს ამ სფეროში. ამხელა წარსულს თავისი სიმძიმეც მოყვება ხოლმე და როგორც წესი, საკმაოდ რთულია ამ დროს კომპანიის უკვე კარგად გამოცდილ თანამშრომლებთან ახალ სტრატეგიულ პოზიციაზე საუბარი, საჭირო მოქნილობის მიღება. თუმცა ალდაგის გუნდის სასახელოდ უნდა ითქვას, რომ პროცესი მოქნილად წარიმართა და და საბოლოო ჯამში, საკმაოდ პროდუქტიულიც გამოდგა.
ქეთევან მაღალაშვილი: დაარსების დღიდან, ალდაგმა რამდენჯერმე განაახლა ბრენდი. მთავარ სიმბოლოში 2013 წელს გამოჩნდა სარკმელი, რომელიც დროთა განმავლობაში იცვლებოდა და გარკვეული იდეების გარშემო ვითარდებოდა. წელს, როდესაც ვიზუალური სტილის განახლება გადავწყვიტეთ, დავალება იყო, რომ შეგვენარჩუნებინა ლოგოს ფორმა, თუმცა მზად ვიყავით ხელშესახები ცვლილებებისთვისაც. ცხადია, დიზაინზე მუშაობის პროცესი გაყვა ბრენდის სტრატეგიას, რომლის მთვარი გზავნილი შიშების დამარცხება და რაციონალური მექანიზმით, დაზღვევის დახმარებით, მშვიდი გონების მოპოვებაა. ვფიქრობ, რომ სწორედ ეს შედეგი მივიღეთ. ახალი სტილი ზუსტად გამოხატავს ჩვენს სტრატეგიულ გზავნილს და მოიცავს ჩვენი ბიზნესის როგორც ემოციურ, ისე რაციონალურ განზომილებებს – ერთი მხრივ ვხედავთ მზის შუქს, რომელიც მშვიდ გონებასთან, ემოციურ ბალანსთან ასოცირდება, ხოლო მეორე მხრივ შტრიხკოდის ელემენტებს, რაც სიმბოლურად მონაცემებს, სტატისტიკურ ინფორმაციას განასახიერებს.
- როგორია განახლებული „ალდაგი“, როგორც ბრენდი?
შოთა ჩინჩალაძე: სტრატეგია საკმაოდ ღრმა და მრავალფენიანია. ამ დროისათვის, საზოგადოებამ სტრატეგიის მხოლოდ პირველი ეტაპი იხილა, რაც შიშებზე საუბრით დავიწყეთ. „ალდაგში“ ძალიან კარგად ესმით, რომ თანამედროვეობის ყველაზე ძვირფასი განძი გონების სიმშვიდეა და რომ გაუთვალისწინებელი, უარყოფითი მოვლენებს მიღმა, ამ უნიკალური რესურსს უამრავი სხვა, ყოველდღიური მტერი ჰყავს და მათ შორის ყველაზე ძლიერი ჩვენი ყოველდღიური შიშებია. თავად „ალდაგის“ ისტორიაც ასეთია – ოპერირება იმ პერიოდში დაიწყო, როდესაც ნაბიჯის გადადგმის ყველას ეშინოდა და ზოგადად, უსაფრთხოების განცდა იშვიათი ფუფუნება იყო. ახლა კი, შიშების დამარცხებაში დახმარება მათი დღის შუქზე გამოტანით დავიწყეთ.. სწორედ ამ კუთხით განავითარა Holy Motors-მაც განახლებული ვიზუალური იდენტობა. დღეს, „ალდაგი“ არის შიშებთან მებრძოლი ბრენდი, რომელიც ადამიანებს ყოველდღიურად გონების სიმშვიდეს სჩუქნის. M: ვიზუალური იდენტობა როგორ შემუშავდა? გიორგი ავალიანი: ვიზუალური ენა ორ მიმართულებას ეყრდნობა – ერთი მხრივ, სარკმელს, საიდანაც მზის სითბო შემოდის, სიმბოლურად მზის შუქის დანათებით ქრება შიშები, რომლებიც სწორედ მაშინ გვიშლის ხოლმე ხელს, როცა გონების კუნჭულებში გადავმალავთ ხოლმე. მეორე მხრივ, იყო თავად „ალდაგის“ გუნდის რაციონალური მიდგომა საქმისადმი, რაც ასევე აისახა ვიზუალურ იდენტობაში. ცვლილებებია ბრენდის ფერთა გამაშიც – უფრო თბილი ფერები შემოვიდა პალიტრაში და ასახა სარკმელში შემომავალი მზის შუქი.
- როგორი იყო სამუშაო პროცესი?
შოთა ჩინჩალაძე: ყველაზე საინტერესო იყო ის, რაც თავად „ალდაგის“ გუნდისგან მოვისმინე. ძალიან მკაფიოდ ჰქონდათ ნაფიქრი ჩამოყალიბებული – რისთვის ვართ? რა არის ბრენდის დანიშნულება? ამ დანიშნულების გააზრება მსგავს ინდუსტრიაში უმნიშვნელოვანესია. პირველივე სამუშაო შეხვედრაზევე გაჟღერა სიტყვებმა, რომელიც მერე ბრენდის დანიშნულების განაცხადად იქცა: საფუძნების დღიდან, ჩვენ ყოველდღიურად ვამარცხებთ შიშებს და ვაძლიერებთ ინდივიდებს, ბიზნესებსა და საზოგადოებას. შეიძლება ითქვას, ეს სიტყვები იქცა ბრენდის ახალი სტრატეგიის ერთ-ერთ უმთავრეს საძირკველად. ქეთევან მაღალაშვილი: ვფიქრობ, ბრენდის იდენტობა, ახლა, ბევრად გამოხატულია. მუშაობის პროცესში, შოთა იკვლევდა, როგორ არის აღქმული ბრენდი თანამშრომლების მხრიდან,როგორია თავად ბრენდის ისტორია, როგორ ხედავენ ბრენდს ადამიანები, რა შინაარსისა და ღირებულებების მატარებელია „ალდაგი“. სწორედ ამ ინსაითებზე დაფუძნებით შეიქმნა ბრენდის ახალი სტრატეგია.
- განახლება კამპანიით აღნიშნეთ. როგორ შეიქმნა „ბოლო კეთილია“?
ქეთევან მაღალაშვილი: ბრენდის ახალი სტრატეგიის შესაბამისად, ვიზუალური სტილის განახლებას მოჰყვა კრეატიული კამპანია, რომელიც JWT Metro-სთან ერთად დავგეგმეთ. ბრენდის გზავნილიდან გამომდინარე,, „მშვიდი გონებით“ უნდა ყოფილიყო კამპანიის მთავარი სლოგანიც, თუმცა ბევრი განხილვის და მსჯელობების შემდეგ გადავწყვიტეთ, რომ ფორმულირება უფრო კრეატიული მიმართულებით წაგვეყვანა. ასე შეიქმნა კამპანიის გზავნილი „ბოლო კეთილია“, JWT Metro-ს გუნდთან ერთად. ისეთი რაციონალური პროდუქტი, როგორიც დაზღვევაა, იმდენად ლაღად და მარტივად არის გადმოცემული, რომ ვფიქრობ, ყველასთვის გასაგები და მისაღებია. გამოხმაურებებიდანაც ასე ჩანს.

Renewed strategy and visual identity
Recently, the insurance company “Aldagi” has re-emerged on the market with a new strategy and visual identity. The brand with a 33-year history has clearly expressed its contours. Today, “Aldagi” is a brand that will be associated with everyday peace of mind and overcoming fears for the consumer. It will be a reliable base that will help people cope with everyday fears. The renewed brand is both emotional and rational, reliable and hopeful. Along with the strategy, a new visual identity and campaign were created, with which “Aldagi” began to introduce the renewed brand to the public. Shota Chinchaladze worked on the brand strategy, the Holy Motors agency took care of the visual style, and the “The End is Good” campaign was created together with JWT Metro. Let’s get to know the story of the rebirth of the historical brand “Aldagi” together.
How was the Aldagi brand strategy formed?
Shota Chinchaladze: I have had professional contact with the insurance industry many times before, so working on such a different project was interesting for me. Our main task was to work on strategic rebranding. The Aldagi team had already carried out some work, but we had to fundamentally update the brand strategy. As part of the work, we defined three main pillars of the brand. On the one hand, we agreed on what the Aldagi brand experience should be. We clearly outlined the brand category and created a narrative arch at the level of verbal identity.
It is very interesting that the updated strategy naturally reflects the brand and the team. Aldagi has been an industry leader for 33 years and has a long history. It was the first to introduce the insurance industry to Georgia and has also made a significant contribution to this field at the legislative level. Such a long past also carries its own weight, and as a rule, it is quite difficult at this time to talk about a new strategic position with the company's already well-experienced employees and to obtain the necessary flexibility. However, to the credit of the Aldagi team, it must be said that the process was flexible and, in the end, quite productive.
Ketevan Magalashvili: Since its founding, Aldag has updated its brand several times. In 2013, the main symbol appeared as a window, which changed over time and evolved around certain ideas. This year, when we decided to update the visual style, the task was to maintain the shape of the logo, although we were ready for tangible changes. Obviously, the design process followed the brand strategy, the main message of which is to defeat fears and gain peace of mind through rational mechanisms, with the help of insurance. I think that this is exactly the result we got. The new style accurately expresses our strategic message and includes both the emotional and rational dimensions of our business – on the one hand, we see sunlight, which is associated with a calm mind, emotional balance, and on the other hand, barcode elements, which symbolically embody data, statistical information.
What is the renewed "Aldagi" like as a brand?
Shota Chinchaladze: The strategy is quite deep and multi-layered. So far, the public has only seen the first stage of the strategy, which we started with a conversation about fears. At Aldag, they understand very well that the most precious treasure of modern times is peace of mind and that beyond unforeseen, negative events, this unique resource has many other, everyday enemies, and the strongest among them are our everyday fears. The history of Aldag itself is like this – it began operating at a time when everyone was afraid to take a step and, in general, a sense of security was a rare luxury. Now, we have started to help defeat fears by bringing them to light. It is in this context that Holy Motors has also developed its updated visual identity. Today, Aldag is a brand that fights fears, giving people peace of mind every day. M: How was the visual identity developed? Giorgi Avaliani: The visual language is based on two directions – on the one hand, the window from which the warmth of the sun enters, symbolically, with the glow of sunlight, the fears that prevent us from doing anything disappear, which are precisely when we hide in the corners of our minds. On the other hand, there was a rational approach to the work of the “Aldagi” team itself, which was also reflected in the visual identity. There are also changes in the brand’s color scheme – warmer colors entered the palette and reflected the sunlight entering the window.
What was the work process like?
Shota Chinchaladze: The most interesting thing I heard from the Aldagi team itself was what they had a very clear idea of – what are we for? What is the purpose of the brand? Understanding this purpose is crucial in an industry like this. At the very first working meeting, the words were uttered that later became the brand’s purpose statement: Since the day of our foundation, we have been conquering fears and empowering individuals, businesses and society every day. We can say that these words have become one of the main foundations of the brand’s new strategy. Ketevan Maghalashvili: I think the brand’s identity is now much more pronounced. During the work, Shota researched how the brand is perceived by employees, what is the history of the brand itself, how people see the brand, what content and values Aldagi carries. It was based on these insights that the new brand strategy was created.
Celebrate the renewal with a campaign. How was "The End is Good" created?
Ketevan Maghalashvili: In accordance with the new brand strategy, the visual style update was followed by a creative campaign, which we planned together with JWT Metro. Based on the brand message, “With a Peace of Mind” was supposed to be the main slogan of the campaign, however, after much discussion and deliberation, we decided to take the wording in a more creative direction. This is how the campaign message “The End is Good” was created, together with the JWT Metro team. Such a rational product, like insurance, is conveyed so simply and simply that I think it is understandable and acceptable to everyone. This is also evident from the feedback.