განცხადება შპს "სვეტი დეველოპმენტთან" დაკავშირებით
2016 წლის 30 ივნისს სს „სადაზღვევო კომპანია ალდაგსა“ და შპს „სვეტი დეველოპმენტს“ შორის დაიდო საკონტრაქტო ვალდებულებათა შეუსრულებლობის დაზღვევის ხელშეკრულება #PB 30/06/16, რომლის სრული სადაზღვევო პერიოდი განისაზღვრა 30.06.2016-დან 30.06.2019-მდე.
დაზღვევის ხელშეკრულების დადების მიზნით, შპს „სვეტი დეველოპმენტის“ მიერ წარმოდგენილ იქნა სამშენებლო სამუშაოების გრაფიკი და შესაბამისი ხარჯთაღრიცხვა. დაზღვევის ხელშეკრულების პირობების შესაბამისად, დამზღვევი (შპს „სვეტი დეველოპმენტი“) იღებდა ვალდებულებას ეწარმოებინა სამუშაოები წარმოდგენილ გრაფიკთან და ხარჯთაღრიცხვასთან სრულ შესაბამისობაში. იმ შემთხვევაში, თუ ადგილი ექნებოდა დამზღვევის მიერ შეთანხმებულ გრაფიკთან ჩამორჩენას 90 დღეზე მეტი ვადით, მზღვეველი დამატებით განსაზღვრავდა 90 დღეს ჩამორჩენის გამოსასწორებლად. თუ აღნიშნული გაფრთხილების ვადა ამოიწურებოდა უშედეგოდ, მზღვეველის პასუხისმგებლობის დადგომისათვის აუცილებელ წინაპირობას წარმოადგენდა დამზღვევის მიერ შემდეგი მოქმედებების შესრულება: მას უნდა გადაეცა მზღვეველის მმართველობაში თანხა, რომელიც ტოლია წარმოდგენილ ხარჯთაღრიცხვისა და დამზღვევის მიერ უკვე შესრულებული სამუშაოების ღირებულების სხვაობისა და მიენიჭებინა სრული უფლებამოსილება იმისათვის, რომ მზღვეველს მოეძიებინა სხვა სამუშაოთა მწარმოებელი და ყველა შესაბამისი სუბიექტი, რომელიც ჩართული უნდა იყოს მშენებლობის პროცესში, დაესრულებინა სამშენებლო პროცესი და, საჭიროების შემთხვევაში, გაეღო საკუთარი სახსრები ამ ვალდებულების შესასრულებლად თუ ხარჯთაღრიცხვით გათვალისწინებული თანხა არ იქნებოდა საკმარისი.
მიმდინარე წლის 24 იანვარს სს „სადაზღვევო კომპანია ალდაგმა“, მას შემდეგ, რაც დაფიქსირდა 90 დღიანი ჩამორჩენა, დაზღვევის ხელშეკრულების პირობების შესაბამისად, განუსაზღვრა შპს „სვეტი დეველოპმენტს“, დამატებით 90 დღიანი ვადა სამშენებლო სამუშაოების გრაფიკთან მიმართებაში არსებული ჩამორჩენის აღმოსაფხვრელად და ასევე მოითხოვა არსებული სადაზღვეო პრემიის დავალიანების დაფარვა. ასევე, მიმდინარე წლის 21 თებერვალს მზღვეველმა დამატებით წერილობით მიმართა დამზღვევს და მოითხოვა არსებული სადაზღვევო პრემიის დავალიანების დაფარვა და კანონით დადგენილი წესით განუსაზღვრა მას 30 კალენდარული დღე, ასევე მიუთითა ამ ვადაში დავალიანების გადაუხდელობის შედეგებზე, კერძოდ ხელშეკრულების ვადამდე შეწყვეტაზე.
2018 წლის 23 თებერვალს შპს „სვეტი დეველოპმენტმა“ წერილობითი მომართვის საფუძველზე ვადამდე შეწყვიტა მხარეთა შორის არსებული დაზღვევის ხელშეკრულება, ამასთან, მიუთითა, რომ მისი როგორც დამზღვევის ინტერესებისათვის მნიშვნელოვანია, რომ სამომავლოდ გასაღები ხარჯები მიმართულ იქნას მის მიერ სამშენებლო სამუშაოების წარმოების მიზნებისათვის, რათა სრულყოფილად შეასრულოს აღებული ვალდებულებები. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, 2016 წლის 30 ივნისს სს „სადაზღვევო კომპანია ალდაგსა“ და შპს „სვეტი დეველოპმენტს“ შორის დადებული დაზღვევის ხელშეკრულება შეწყვეტილია ვადამდე და შესაბამისად შეწყვეტილია მზღვეევლის ყველა უფლება-მოვალეობა ამ ხელშეკრულებასთან მიმართებაში.
შპს „სვეტი დეველოპმენტის“ ანალოგიურად, ასეთივე პირობებით დაზღვევის ხელშეკრულება დადებული გახლდათ შპს „სვეტი ჯგუფთან“(მშენებლობა ბათუმში), რომელიც, ასევე, შპს „სვეტი ჯგუფის“ ინიციატივით ვადამდე შეწყვეტილია მიმდინარე წლის 23 თებერვლიდან.

Announcement regarding SVETI Development LLC
On June 30, 2016, an agreement was signed between JSC Aldagi Insurance Company and Sveti Development LLC on insuring the non-fulfillment of contractual obligations the full period of which was determined from 30.06.2016 till 30.06.2019.
In order to conclude an agreement, Sveti Development LLC submitted the schedule of construction and an appropriate cost estimate. In accordance with the terms of the insurance contract, the insurant (Sveti Development LLC) took on obligations to execute work in full accordance with the schedule and calculation submitted. If the insurant had had a delay in the agreed schedule for the period of more than 90 days, the insurer company would have additionally given it 90 days to fix the delay. In case if the notice period expires without any results, precondition of the insurer's liability issue were the following steps from the insurant: it should have given such an amount under the insurer’s authority that equals the difference between the presented budget and the work already executed, and it should also have given the insurer full power and authority to find other contractors and any relevant parties who will be involved in the construction project, complete the construction process and, if necessary, raise/invest their own funds to fulfill this obligation if the amount specified in the cost estimate would not have been enough.
On January 24 of the current year, after Aldagi Insurance Company JSC recorded a 90-day delay, according to the insurance contract, Sveti Development LLC was given an additional 90-day period to fix the construction delay in the schedule and was also required to pay the existing insurance premium. Also, on February 21 of the current year, the insurer addressed the insured party with an additional letter and demanded to satisfy the debts of the insurance premium and gave the insured company 30 calendar days set by the law to settle this issue. In the same letter the insurer indicated the consequences in case of non-compliance with the requirements, in case the existing debt is not satisfied, the contract will be terminated early.
On February 23, 2018, Sveti Development LLC, upon a written request, terminated the insurance contract between the parties early, however, indicating that it was important for the insurer's interests that future key costs be invested into its construction business to fully implement its obligations. Due to the above mentioned circumstances, the insurance contract concluded between Aldagi Insurance Company JSCi and SVETI Development LLC on June 30, 2016 was terminated early and consequently all the insurer's rights and obligations according to this contract were also terminated.
Similar to the contract with Sveti Development LLC, an insurance contract was concluded with Sveti Group Ltd (construction in Batumi) on similar terms, which was also terminated early by February 23 of this year upon the initiative of Sveti Group LLC.